افزایش حجم ادرار چه فوایدی برای بدن دارد | بیماری

: افزایش حجم ادرار چه فوایدی واسه بدن داره 

زیاد شدن حجم ادرار می تونه منتهی به پاکسازی مواد اضای از کلیه شه و انگار تصفیه سازی این اندام رو بکنه. مردم با احتمال خیلی کم درمورد دفع ادرار فکر میکنن، مگه اینکه هنگام پری مثانه امکان دسترسی به توالت نداشته باشن. اما دفع ادرار نقش بسیار مهمی در حفظ سلامت آدم اجرا می کنه. ادرار که در کلیه ها ساخت میشه به حذف سموم و مواد زاید از بدن کمک می کنه.

در حالت ایده آل، بدن شما باید هرروز مقدار مشخصی از ادرار رو بر زمینه اندازه آب و مایعات دیگری که مصرف میکنین، دفع کنه. در شرایط عادی، خروجی ادرار واسه یه فرد بزرگسال سالم باید بین ۱,۰۰۰ تا ۱,۵۰۰ میلی لیتر در ۲۴ ساعت باشه.اما بعضی وقتا ممکن هست با حجم کمتری از اندازه مناسب خروجی ادرار مواجه باشین.

در بعضی موارد، افراد ممکن هست از الیگوری – اصلاح پزشکی واسه خروجی ادرار کمتر از ۴۰۰ میلی لیتر در طول ۲۴ ساعت – رنج ببرن. دلایل بالقوه بسیاری واسه کم شدن اندازه خروجی ادرار وجود دارن که از اون جمله میشه به کم آبی بدن، عفونت یا تروما، انسداد دستگاه ادراری، اثر جانبی بعضی داروها، مشکلات کلیوی و رژیم خوراکی فرد اشاره کرد.

اگه اندازه خروجی ادرار شما کمتر از حد طبیعی باشه، امکان داره با تورم در پاها، دستا، مچ پاها یا صورت مواجه شید. این میتونه نشونه ای از نیاز به اتخاذ اقدامایی هم جهت با افزایش خروجی ادرار واسه جلوگیری از آثار داغون کننده روی کلیه ها باشه.در ادامه با بعضی روشها که میتونن به افزایش خروجی ادرار کمک کنن، بیشتر آشنا میشیم.

آب بخورین
کم آبی بدن شایع ترین دلیل کاهش خروجی ادرار حساب می شه. معمولا، کم آبی بدن وقتی اتفاق می افته که فرد به اندازه کافی مایعات مصرف نمی کنه و یا به واسطه شرایطی مثل اسهال، استفراغ یا موارد دیگه مایعات زیادی از دست میده. اگه مایعات به اندازه کافی جانشین نشن، کلیه ها تا حد امکان مایع رو حفظ می کنن.

در نتیجه، اولین قدم واسه افرایش خروجی ادرار نوشیدن آب بیشتر واسه جلوگیری یا درمان کم آبی بدن حساب می شه.به دلیل داشته باشین که مصرف میوه ها و سبزیجات آبدار هم به اندازه دریافت مایع به وسیله شما اضافه می کنن.حواستون باشه که نوشیدن بیش از اندازه آب هم می تونه شرایط کار رو واسه کلیه ها مشکل کنه. از این رو، در مصرف آب زیاده روی نکنین.

دقت: اگه از مریضی کلیه رنج می برید پیشنهادای دکتر خود رو درمورد اینکه بدن شما به چقدر آب نیاز داره، دنبال کنین.

آب لیمو گرم بخورین
آب لیمو به عنوان یه ادرارآور عمل می کنه، از این رو به افزایش خروجی ادرار کمک میکنه. همین طور، آب لیمو به خلاص شدن از شر نمک اضافی که ممکن هست موجب احتباس مایعات در بدن شه، کمک میکنه. علاوه بر این، آب لیمو به مقابله با عفونتای دستگاه ادراری و مشکلات اسید اوریک بالا کمک میکنه.اسید سیتریک موجود در آب لیمو توانایی بدن واسه دفع سموم ناخواسته رو افزایش می ده.

آب نصف یه لیمو رو تو یه لیوان آب گرم بریزین. مقداری عسل به این ترکیب اضافه کنین و اونو با معده خالی استفاده کنین تا بهترین یافته ها رو به دست بیارین.جدا از آب لیمو، نوشیدنیای دیگری میتونن به عنوان ادرارآورهای طبیعی واسه افزایش خروجی ادرار استفاده شن که از اون جمله میشه به چای سبز، آب کرنبری، و آب هندوانه اشاره کرد.

از ریشه قاصدک استفاده کنین
ریشه قاصدک شامل ترکیباتی هست که میتونن ساخت ادرار رو زیاد کرده و احتباس آب در بدن رو کم کنن. وجود ادرارآور ریشه قاصدک به پاکسازی کلیه ها و کبد هم کمک می کنه.دو قاشق چایخوری از ریشه قاصدک خشک شده رو تو یه فنجون آب ریخته و به مدت پنج دقیقه بجوشونین.چای رو از روی حرارت ورداشته، یه درپوش روی فنجون بذارین و اجازه بدین به مدت ۱۰ دقیقه دم بکشه.

چای رو صاف کرده و مقداری عسل به اون اضافه کرده و بخورین.دو فنجون چای ریشه قاصدک رو دو بار در روز واسه چند هفته استفاده کنین.دقت: ریشه قاصدک ممکن هست با بعضی داروها تداخل بسازه، بر همین زمینه، قبل از مصرف با دکتر خود مشورت کنین.

از دانه های کرفس استفاده کنین
دانه کرفس به عنوان یه ادویه در آشپزی و یه داروی گیاهی که دارای ویژگی ادرارآور طبیعی هست، استفاده می شه. این دانه ها شامل ترکیبی به نام ان-بوتیلفتالید «NBP» هستن که اثر ادرارآور داره و به بدن در نابود کردن مواد زاید کمک می کنه.
علاوه بر افزایش خروجی ادرار، دانه های کرفس به کاهش کلسترول و جلوگیری از عفونتای دستگاه ادراری کمک می کنن و از ویژگیای ضد التهابی و آنتی اکسیدانی استفاده میکردن.

دانه های کرفس رو می تونین به سسا، سوپا و خورشتا اضافه کنین، در ترشی های استفاده کنین، واسه عطر و طعم بهتر به نون اضافه کنین، یا از اونا چای درست کنین.

واسه جفت و جور چای دانه کرفس:
دو فنجون آب جوش رو به یه قاشق غذاخوری دانه کرفس اضافه کنین.
اجازه بدین به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه دم بکشه.
چای رو صاف کنین و یه بار در روز اونو بخورین.
دقت: این روش واسه بانوان باردار پیشنهاد نمی شه.

جعفری استفاده کنین
جعفری یه گیاه ادرارآور طبیعی هست که میتونه خروجی ادرار رو زیاد کنه. همین طور، جعفری به دفع سموم، باکتریها و میکروبا از کلیه ها و پیشرفت کارکرد این انداما کمک می کنه.یه قاشق غذاخوری جعفری خرد شده تازه رو به یه فنجون آب جوش اضافه کنین. یه درپوش روی فنجون گذاشته و اجازه بدین به مدت پنج دقیقه دم بکشه، بعد چای رو صاف کنین. این چای رو دو سه بار در روز واسه چند هفته استفاده کنین.

به عنوان یه جانشین، یه چهارم فنجون آب جعفری رو با نصف فنجون آب و مقدار کمی عسل و آب لیمو ترکیب کنین. این نوشیدنی رو دو بار در روز واسه چند هفته استفاده کنین.
دقت: اگه باردار هستین از مصرف جعفری دوری کنین.

آب نارگیل بخورین
آب نارگیل یه ادرارآور طبیعی هست. وقتی که مقدار زیادی آب نارگیل می خورین، بدن قادر هست سموم رو از راه ادرار دفع کنه. آب نارگیل به واسطه دفع باکتریها از دستگاه ادراری به پیش گیری از عفونتای دستگاه ادراری هم کمک میکنه.
آب نارگیل فواید سلامت دیگری رو هم ارائه میکنه.

به واسطه محتوای بالای الکترولیت، آب نارگیل به عنوان یه نوشیدنی ورزشی طبیعی عمل می کنه. همین طور، آب نارگیل به کاهش فشار خون و کاهش وزن هم کمک میکنه.

از ابریشم ذرت استفاده کنین
ابریشم ذرت یه ادرار طبیعی هست و میتونه به تحریک ساخت ادرار واسه دفع مواد زاید و آب از کلیه ها کمک کنه. همین طور، ابریشم ذرت به جلوگیری از سنگ کلیه کمک می کنه و واسه مشکلات ادراری دیگه هم خوب هست. علاوه بر این، ابریشم ذرت احتباس آب در بدن رو کم می کنه و ممکن هست در درمان فشار خون بالا خوب باشه.

ابریشم خشک و قهوه ای رو از بالای ذرت جدا کنین.
اونو بشورید و اجازه بدین خشک شه.
دو قاشق چایخوری ابریشم ذرت خشک شده رو تو یه فنجون بریزین.
آب جوش به اون اضافه کنین.

یه درپوش روی فنجون بذارین و اجازه بدین به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه دم بکشه، بعد چای رو صاف کنین.این چای رو دو سه بار در روز استفاده کنین.

سرکه سیب استفاده کنین
سرکه سیب دارای اثر ادرارآور هست و از این رو، به خروج آب جمع شده در بدن کمک می کنه و موجب می شه دفع ادرار بیشتر شه. همین طور، از سرکه سیب میشه واسه کاهش احتباس آب استفاده کرد.یه قاشق غذاخوری سرکه سیب خام پالایش نشده رو به یه فنجون آب ولرم اضافه کنین.کمی عسل اضافه کرده و خوب به هم بزنین.این نوشیدنی رو دو بار در روز استفاده کنین.دقت: اگه دارای مثانه بیش فعال هستین از مصرف سرکه سیب دوری کنین.

از کمپرس داغ درمانی استفاده کنین
واسه بهبود کارکرد کلیه ها و افزایش خروجی ادرار، شما می تونین کمپرس داغ درمانی رو مورد توجه بذارین. کمپرس داغ درمانی به عنوان بخشی از پزشکی سنتی چینی شناخته میشه و به پاکسازی بدن از مواد زاید و سموم کمک میکنه.این روش آثار قدرتمندی بر عادی سازی جریان خون به کلیه ها داره. این شرایط به نوبه خود بهبود کارکرد کلیه ها رو موجب میشه و همین طور به درمان مریضی کلیوی کمک می کنه.

یه کمپرس گرم رو به مدت ۱۰ دقیقه روی قسمت پایینی شکم بذارین. اینکار رو سه یا چهار بار در روز تکرار کنین.
کلا، پس از یک تا دو هفته شما تماشاگر افزایش حجم ادرار و همین طور بهبود اشتها، سطح انرژی و کیفیت خواب خود هستین.دقت: این روش درمان واسه بانوان باردار پیشنهاد نمی شه.

مصرف نمک رو محدود کنین
  اگه با کم شدن خروجی ادرار خود مواجه شدین، در شرایطی که تغییری در رژیم خوراکی خود نداده اید، ممکن هست به بررسی اندازه مصرف نمک نیاز داشته باشین.کلیه ها درصد از سدیم مصرف شده از راه غذا رو متابولیز میکنن و وقتی که اندازه مصرف نمک شما بالا باشه، کلیه ها باید واسه دفع نمک اضافی سخت تر کار کنن. این شرایط به افت کارکرد کلیه منجر میشه و احتباس آب در بدن و خروجی ادرار کمتر رو داره.

در نتیجه، از مصرف غذاای پر نمک مثل سوپای کنسروی، شامای منجمد و فست فودها دوری کنین. پنیرها و گوشتای فرآوری شده هم از نمک اضافه بهره مند هستن.

.

منبع :gahar.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *