افزایش جذب نانوذرات حاوی دارو به داخل پوست سر با ماساژ مو | بیماری

: افزایش جذب نانوذرات شامل دارو به داخل پوست سر با ماساژ مو

: مجله علمی ایران : محققان آلمانی نشون دادن که ماساژ مو می تونه جذب نانوذرات شامل دارو رو به داخل پوست سر زیاد کنه. اونا عوامل مؤثر در این روند رو بررسی و شرایط بهینه این کار رو مشخص کردن.

در خیلی از تبلیغات تلویزیونی واسه شامپو، موهای نورانی و صافی به نمایش گذاشته می شه، اما اون چیزی که در زیر میکروسکوپ دیده می شه، دنیایی فرق داره. محققان با بررسی موی سر زیرمیکروسکوپ نشون دادن که سطح مو به طور کاملً بزرگ و ناهمواره.

نظریه ای تازگیاً به وسیله ماتیاس راتک و رولاند نتز مطرح و در نشریه EPJE منتشر شده که میگه، با ماساژ مو میشه دارو رو روی مو اعمال کرد. این گروه معتقداند که داروهایی که درون نانوذرات کپسوله شده در کانالای موجود در سطح سر و جایی که مو رشد می کنه، به دام می افتن و با این کار دارو به ریشه مو می رسه. محققان این پروژه معتقداند که با ماساژ و ایجاد حرکات نوسانی، نانوذرات به طرف کانالای مو هدایت می شن. این کار قبل از ایت به وسیله جورجن لادمن و همکارانش از کلینیک چاریت برلین روی پوست حیوانات آزمایش شده بود.

یافته های این پروژه از دید دیگری هم مهمه؛ چون که با به کار گیری یافته های این پروژه محققان می تونن از وارد شدن نانوذرات مضر به بدن از راه مو جلوگیری کنن.

محققان این پروژه یه مدل واسه این روند ارائه کردن که در اون یه نانوذره میان دو سطح نامتقارن به حرکت در میاد. اونا با به کار گیری مدلای استاندارد حرکت تصادفی، یه سطح رو نسبت به سطح دیگه به صورت نوسانی به حرکت درآوردند. محققان نشون دادن که در صورت ماساژ موی سر، به کمک ساز و کار چرخش، نانوذرات به طرف فولیکولای مو کشیده می شن؛ این کار از راه کانالای میان مو و پوست انجام می شه.

در این پروژه، محققان شرایط بهینه انتقال واسه ساختارهای سطحی جور واجور رو با تغییر فرکانس ماساژ و ابعاد ذره مشخص کردن. اونا اثر ماساژ موازی سطح سر و عمود بر سر رو روی جذب نانوذرات مورد بررسی قرار دادن و به این نتیجه رسیدن که سرعت و قدرت نفوذ هنگام ماساژ موازی افزایش زیادی پیدا می کنه.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *