افزایش بی رویه طلاق در جامعه | بیماری

: طلاق چه آسیبایی بر جامعه و روی خلق و خو و آینده افراد میذاره و دلیلای اصلی ایجاد اون در میان افراد کدوما هستن

متأسفانه سال هاست که جامعه ما روی خط زلزله طلاق قرار گرفته و هرلحظه ممکنه اتفاقات بد روی سرتون خراب شه.

اتفاقی که اگه مسئولان و خونواده ها به موقع جلوی جلو رفتن اونو نگیرند، به بلایی تبدیل می شه که نمیشه تلفات اونو جبران کرد؛ باید دید کدوم پایه های زندگی لرزیدهه که دیگه بیریخت ترین حلال خدا در میان مردم نه فقط قبحی نداره، بلکه به یه مد تبدیل شده.

هر چهار ازدواج، یه طلاق

خیلی از جوانان هنوز زندگی مشترکشون رو شروع نکرده، پایان اونو خیلی راحت قبول می کنن و در آخر با جمله “راحت شدم” به زندگی شروع نشده خود پایان میدن.

رییس اداره ثبت احوال کاشمر در این مورد، با بیان اینکه طی سال گذشته آمار طلاق ۴۹۳ مورد بوده، گفت: حدود ۲۰ درصد طلاقای ثبت شده از نوع بائن و در دوران عقد روی داده.

رضا برکند ، با اعلام اینکه تماشاگر کاهش ۱۶ درصدی اندازه ازدواج در کاشمر هستیم، گفت: در سال ۹۲، دو هزار و ۳۶۳ مورد ازدواج به ثبت رسیده که این آمار در سال گذشته به هزار و ۹۶۳ مورد رسیده.

: براساس آمار سال گذشته، کاشمر رتبه ششم در طلاق و رتبه دهم در ازدواج رو در استان داره.

برکند، طول زندگی مشترک رو به طور میانگین هشت سال اعلام کرد و گفت: میانگین سن طلاق زوج ۳۴ و زوجه ۳۰ سال و در ازدواج میانگین سن زوج ۲۷ و زوجه ۲۱ ساله.

ایشون گفت: در سال گذشته ۲۰ درصد از طلاقای ثبت شده در کاشمر غیرساکن بودن.

برکند با اعلام اینکه به ازاء هر چهار ازدواج تماشاگر بروز یه واقعه طلاق هستیم، گفت: اندازه طلاق در سال گذشته نسبت به سال ۹۲ حدود ۲.۶ درصد کاهش داشته.

رابطه پنهونی از جمله مشکلات اصلی

خیانت و داشتن روابط حروم یکی از اتهاماتیه که همسران هنگام اختلاف، همدیگه رو به اون متهم می کنن.

در همین خصوص، یکی از کارشناسان مسائل حقوقی در شهرستان کاشمر با بیان اینکه «روابط با غیر» از جمله مشکلاتیه که در دادگاه، زوج یا زوجه اونو مطرح می کنن، اعلام کرد: متأسفانه امروزه ماهواره و رسانه های گروهی مشکلات بسیاری در سطح جامعه به وجود آورده.

امینی با بیان اینکه با اینکه فقه ما ازدواج موقت رو قبول داره، اما آدمایی امروز به دنبال ازدواج موقت می رن که شرایط لازم رو ندارن و همین امر اونا رو در آینده با مشکلات اساسی مواجه می کنه.

ایشون از ازدواج به عنوان مستحب مؤکد و از طلاق به عنوان مکروه منفور نام برد و گفت: نبود اجرای درست وظایف زن و شوهر در خونواده س که منتهی به طلاق می شه.

امینی با بیان اینکه حقوقدانان و فقها حُسن دوستی، تعاون و همکاری و وفاداری رو سه وظیفه مشترک بین زن و مرد می دونن، گفت: با اشتغال زنان و استقلال مالی اونا، مشکلات بسیاری در خونواده ها ایجاد شد، طوری که امروزه به عنوان یه آسیب مطرحه.

پیشگیری بهتر از درمان

در شهر چندهزار نفری کاشمر خونواده ها هنوز از نقش مشاور به عنوان حضور یه بی طرف در تنظیم روابط خانوادگی آگاه نیستن. چه بسا مراحل جور واجور مشاوره ازدواج، مشاوره قبل از ازدواج، بین ازدواج و بعد از اون بتونه از بروز اختلافات خانوادگی زیاد جلوگیری کنه.

در واقع مشاوره قبل از ازدواج به افراد کمک می کنه واقعی به ازدواج نگاه کنن و از هرگونه احساسات غیرعقلانی بپرهیزند. پس مراجعه به مشاور اونم قبل از ازدواج واسه موندگاری یه زندگی، اثر مطلوبی داره.

بخاطر این، فرماندار کاشمر با بیان اینکه به زودی اولین مرکز مشاوره قبل از طلاق در کاشمر راه اندازی می شه، اضافه کرد: دادگاه خونواده قبل از ثبت طلاق باید خواهندگان طلاق رو به مراکز مشاوره برگشت داده و اگه کارشناس مربوطه، طلاق رو تأیید کرد، این حکم اجرا شه.

ایشون تأکید کرد: پدیده طلاق در دومین شهر زیارتی استان باید به کمترین حد ممکن کاهش پیدا کنه و کارشناسان باید راهکارهای مناسبی ارائه کنن.

به جای حل مشکل، صورت مسئله طلاق رو پاک نکنیم

یه روانشناس در این مورد گفت: براساس آمارهای به دست اومده، متأسفانه از هر سه ازدواج یکی منتهی به طلاق می شه که این نتیجه های بسیار ناگواری رو در جامعه ایجاد کرده.

دکتر علی اکبر نتیجه ای، در گفت وگو با ایسنا، اساسی ترین عامل واسه شروع زندگی مشترک رو توجه به نیازای مشترک زن و شوهر گفت و گفت: در ۹۰ درصد طلاقا مستقیما یا غیرمستقیم «مسائل جنسی» به همراه مسائل دیگه از جمله اعتیاد مطرحه.

ایشون ضمن اشاره به اینکه صرف با هم بودن زن و شوهر، نیاز جنسی اونا رو برآورده نمی کنه، این نیاز رو یه رابطه صرف مکانیکی ندونست و اضافه کرد: نبود آموزش مسائل جنسی در اجتماع موجب شده زن و شوهر بدون هیچ آموزشی ازدواج کرده و در ادامه توقع داریم با مشکل مواجه نشن.

مهریه های سنگین زندگی رو تضمین می کنه؟

هرچند تعیین مهریه های سنگین و نجومی چند سالیست مثل رسوم دست وپاگیر دیگه ازدواج، عادی شده، اما افزایش آمار طلاق نشون میده مهریه های سنگین نمی تونه خوشبختی افراد رو ضمانت کنه.

در همین خصوص، یه کارشناس مسائل دینی گفت: «براساس بررسیای انجام شده در کاشمر تعداد طلاقایی که مهریه زوجه ۱۴ سکه باشه، کمتر از تعداد انگشتان دسته».

حجت الاسلام جواد خوب بین در گفت وگو با ایسنا، گفت: نبود اعتماد زن و شوهر به همدیگه از مهمترین عوامل طلاقه نه مسائلی مثل اعتیاد، مسکن و بیکاری و نبود باور.

ایشون با اعلام تأسف از اینکه هنوز تونستیه ایم واسه ازدواج شرایط درست رو به وجود بیاریم، تبیین کرد: سن ازدواج در سطح جامعه بالا و اندازه گناه رو پایین آوردیم.

خوب بین با بیان اینکه در جامعه امروز فرق بین زن و مرد رعایت نمی شه، گفت: ریشه طلاق در اشتباه معنی کردن دینه؛ پس اگه دین رو به نفع خود معنا نکنیم، امروزه طلاق به عنوان اولین و بهترین راه مطرح نمی شه.

سخن آخر

طلاق رو میشه زلزله خاموش و آفتی دونست که در کمین خونواده هاست و باید تدبیری اندیشید که قبل از وقوع واقعه ای ترسناک اونو درمون کرد تا به جایی نرسیم که اقدامات انجام شده نوش دارویی بعد از مرگ سهراب باشه. باید بسیار جدی تر از پیش، به این فکر کنیم که واقعاً گسترش طلاق چه اثراتی بر جامعه ما می ذاره؟ واقعا طلاق چند ریشتره؟

ایسنا

.

منبع : hidoctor.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *