افزایش بهبود زنان مبتلا به سرطان سینه با رژیم غذایی کم چرب | بیماری

: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : شنبه, ۰۵ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۵۰

یافته گروهی از محققان آمریکایی نشون میده احتمال بهبودی در زنان گرفتار به مریضی سرطان سینه که رژیم کم چربی تری داشتن، بیشتر از زنانیه که غذاهایی با چربی بیشتر مصرف کردن.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، دکتر روان چلبوسکی محقق ارشد این مطالعه میگه: این تحقیق یکی دیگه از امتیازات داشتن رژیم غذایی کم چرب و مصرف بیشتر سبزیجات و میوه های رو نشون میده.

 

ایشون که در بخش تحقیقات سرطان شناسی بیمارستان هوپ در شهر دوارته کالیفرنیا کار می کنه، اضافه کرد: ما با انجام این مطالعه فهمیدیم که اون دسته از زنان بعد از دوران یائسگی که رژیم غذایی کم چرب تری داشتن و به مریضی سرطان سینه هم گرفتار شدن، زندگی طولانی تری رو تجربه کردن. هم اینکه داده های تحقیق این گروه نشون میده احتمال دچار شدن به شکلای جور واجور بدخیم سرطان سینه در زنائی که رژیم غذایی کم چرب تری دارن، کمتره.

 

اما سوال اینه که تاثیر داشتن اینجور رژیم غذایی بر زنائی که به مریضی سرطان سینه گرفتار شده و تحت درمان قرار گرفتن چیه. دکتر چلبوسکی و گروه محققان همکار ایشون داده های تقریبا ۴۹ هزار زن بعد از سن یائسگی گرفتار به سرطان رو که قبل از این به وسیله مرکز سلامت زنان آمریکا (WHI) جمع آوری شده بود، بازبینی کردن.

 

اونا هم اینکه به صورت تصادفی زنائی رو انتخاب کردن که قرار بود رژیم غذایی مشخصی دارا باشن؛ گروهی یه سوم یا بیشتر انرژی روزانه خود رو از چربی به دست می آوردن و بعضیا دیگه بیشتر میوه، سبزیجات، غلات مصرف می کردن و کمتر از ۲۰ درصد انرژی روزانه از چربی حاصل می شد.

 

براساس این گزارش بعد از ۸ و نیم سال مطالعه روی این زنان، یکهزار و ۷۴۶ نفر به سرطان سینه گرفتار شدن و به صورت میانگین ۱۱ و نیم سال بعد از تشخیص درگذشتند.

 

در کل زنائی که رژیم غذایی کم چربی داشتن ۲۲ درصد بیشتر از زنائی که رژیم عادی خود رو ادامه دادن، زندگی کردن.

 

هم اینکه اندازه مرگ و میر در زنائی که رژیم غذایی کم چرب رو رعایت کردن، به دلایل دیگه غیر از سرطان سینه و به خصوص بیماریای قلبی هم کمتره.

 

دکتر چلبوسکی گفت: پیام کلی مطالعه اینه که داشتن رژیم غذایی کم چرب در هر مقطع و شرایطی از زندگی شما می تونه امتیازات زیادی واسه سلامتی تون داشته باشه.

 

هم اینکه دکتر استفان برنیک جراح و سرطان شناس در بیمارستان لینوکس نیویورک که از محققان این تحقیق نیس، در این باره گفت: رژیم غذایی سالم تر می تونه به افزایش امیدبه زندگی منجر شه؛ خواه این افزایش عمر به دلیل رژیم غذایی به دلیل دچار شدن به سرطان باشه یا به دلیل بهبود سطح بهداشت و سلامت با دلایل دیگه.

 

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *