افزایش امید به زندگی تا سال ۲۰۳۰ | بیماری

: افزایش امید به زندگی تا سال ۲۰۳۰

۲ ماه پیش

نظر بدین

به وسیله تیم تحریریه آکا ایران

: افزایش امید به زندگی تا سال ۲۰۳۰

نوشته شده به وسیله تیم تحریریه آکا ایران

تازگیا پژوهشی در امپریال کالج لندن منتشر شده که نشون میده میانگین امید به زندگی در خیلی از کشورها تا سال ۲۰۲۰ افزایش پیدا می کنه.   براساس این مطالعه میانگین امید به زندگی در کشوری مانند در کره جنوبی حتی از مرز ۹۰ سال هم بالاتر میره. امید به زندگی، یه شاخص آماریه که نشون میده میانگین طول زندگی تو یه جامعه به چه میزانه و یا یعنی هر فرد از اون جامعه چند سال می تونه توقع زندگی داشته باشه. هر چی شاخصای بهداشتی و هم اینکه درمانی بهبود یابد، امید به زندگی افزایش پیدا می کنه و از این رو این شاخص انگار یکی از شاخصای امتحان پیشرفت و واپس ماندگی کشورها هم هست.

در پژوهشی که محققان امپریال کالج لندن با همکاری سازمان جهانی بهداشت انجام دادن، داده های بلندمدت مربوط به اندازه مرگ ومیر و پایداری زندگی واسه پیش بینی روند تغییر اندازه امید به زندگی در ۳۵ کشور صنعتی تا سال ۲۰۳۰ بررسی شده است. کشورای موردبررسی کشورای پردرآمدی مانند آمریکا، انگلیس، آلمان، استرالیا و اقتصادای رو به رشدی مانند هلند، مکزیک و جمهوری چک هستن. براساس این تحقیق، امید به زندگی در این کشورها تا سال ۲۰۳۰ افزایش داره و بیشترین اندازه امید به زندگی هم از اون شهروندان کره جنوبی و تا حد ۹۰/۸ سال مورد انتظاره. پروفسور مجید عزتی Majid Ezzati سرپرست تیم پژوهشی میگه وقتی محققان تصور می کردن امید به زندگی بالای ۹۰ سال شدنی نیس. «همیشهً می شنیدیم که پیشرفتای مربوط به باقی موندن آدم رو به پایانه. بسیاری تصور می کردن ۹۰ سال سقف اندازه امید به زندگیه ولی این تحقیق نشون میده امید به زندگی از ۹۰ سال هم بالاتر میره.» افزایش بی سابقه اندازه امید به زندگی در کره جنوبی می تونه علل مختلفی داشته باشه از جمله تغذبه خوب و با کیفیت در کودکی، پایین بودن فشارخون، کاهش مصرف دخانیات، دسترسی به مراقبتای بهداشتی و رشد علوم و فناوریای بخش پزشکی.  پیش بینی می شه تا سال ۲۰۳۰ بالاترین اندازه امید به زندگی در اروپا از اون زنان فرانسوی (۸۸/۶ سال) و مردان سوئیسی (۸۴ سال) باشه.

براساس تحقیق تیم مجید عزتی شاید پایین ترین اندازه امید به زندگی در سال ۲۰۳۰ در میان کشورای پردرآمد واسه آمریکا باشه. امید به زندگی مردان و زنان آمریکایی (۷۹/۵ سال و ۸۳/۳ سال) تا سال ۲۰۳۰ مثل امید به زندگی در کشورای با درآمد میانگین مانند کرواسی و مکزیکه. به باور محققان، دلیل این چند عامل می تونه باشه از جمله نبود وجود مراقبتای بهداشتی سراسری، مرگ ومیر بالای کودکان و مادران، اندازه قتل و کشتار و چاقی در کشورای پردرآمد. مجید عزتی عقیده داره: «مردان بیشتر روش زندگی ناسالم تر و ازاین روی زندگی کوتاه تری دارن. اونا بیشتر از زنا سیگار میکشن و مشروبات الکلی مصرف می کنن، قربونی بیشتر تصادفات جاده ای و قتلا هم مردها هستن.» امید به زندگی با اندازه گیری سن شهروندان یه کشور موقع مرگ برآورد می شه. واسه نمونه اگه مرگ ومیر نوزادان در کشوری بالا باشه، میانگین امید به زندگی روی­ هم ­رفته کشور کم میشه. این تیم روشی نوین واسه پیش بینی طول زندگی به وجود آوردن که مثل روش پیش بینی آب وهوا و شامل الگوهای جورواجور واسه پیش بینی امید به زندگیه. به گفته عزتی این برآیندها نشون گر از اون هستش که باید به نیازای مردم در آستانه پیری بیشتر توجه کنیم. «افزایش زندگی آدما نشون دهنده اون هستش که باید به تقویت سامانه های تندرستی و اجتماعی واسه پشتیبانی از سالمندان فکر کنیم.»

امید به زندگی فشار خون کره جنوبی میانگین طول عمر

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *