افزایش امید به درمان بیماری پروانه ای | بیماری

: مجله علمی ایران : محققان دانشگاه استنفورد موفق شدن با به کار گیری تکنیکای نوین در ژن درمانی به روشی پایدارتر واسه درمان مریضی پروانه ای دست پیدا کنن.

به گزارش یو.هرالد، مریضی EB یا پروانه ای یه مریضی نادر پوستیه که در اون پوست شدیدا شکننده می شه و کوچیکترین اصطکاک یا آسیبی لایه های پوستی رو جدا کرده و ایجاد تاول می کنه که بسیار دردناک و همراه با سوزش شدید در پوست مریض بوده که اکثرا غیر قابل تحمله.

در بعضی کشورها مثل هلند که به پزشکان اجازه پایان زندگی مریض در صورت تمایل شخص و نبود تحمل مریضی داده می شه، گزارشایی از انجام مرگ خودخواسته به خاطر این مریضی منتشر شده.

 مهمترین دلیل ایجاد این مریضی جهش ژنیه که در کراتین یا کلاژن ایجاد می شه و مشکل در کلاژن نوع هفت دلیل بروز این مریضی در فرد می شه.

اندازه دچار شدن به این مریضی بالا نیس و از هر ۵۰ هزار نفر، یه نفر به اون گرفتار می شه و واسه همینه که خیلی از افراد با اون آشنایی ندارن.

تیم تحقیقاتی دانشگاه استنفورد با به کار گیری تکینیکای جدیدی در ژن درمانی تونستن قدمی بزرگ در راه درمان این مریضی بردارن. در این پروژه محققان با برداشتن بخشی از پوست مریض و دستکاری ژنتیکی اون تونستن مقاومت پوست رو به وضعیت طبیعی بر گردونن و با برگردونی دوباره پوست به بدن مریض، زخما رو پوشش داده و از ایجاد دوباره اونا در اون ناحیه جلوگیری کنن.

الان پزشکان این تیم تحقیقاتی تونستن ۶ فرد بزرگسال رو درمان کرده و اعلام کنن به زودی درمان رو واسه سنین پایین تر شروع می کنن.

براساس اعلام محققان، این روش به صورت موقت ایجاد زخم در پوست رو متوقف می کنه و بیماران هر دو الی سه سال یه بار باید واسه درمان دوباره مراجعه کنن.

قبلا هم به کار گیری ژن درمانی واسه مریضی پروانه ای انجام شده اما مدت زمان تاثیر اون کمتر بوده.

.

منبع : irsci.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *