افزایش امید به درمان آلزایمر | بیماری

: افزایش امید به درمان فراموشی

: گروه علم محققان آمریکایی داروی جدیدی تولید کردن که امید به درمان مریضی فراموشی رو زیاد کرده.

به نقل از روزنامه فرهیختگان، این دارو با کاهش التهاب و نابود کردن توده های عجیب پروتئینی در مغز به درمان فراموشی کمک می کنه. به گزارش «دیلی میل»، این درمان آزمایشی باعث حفظ حافظه در بخشایی از مغز شده که در زوال عقل از بین می رن.

محققان کلینیک کلولند، اوهایو فکر می کنن این داروی جدید، علاوه بر هدف قرار دادن علائم مریضی، پروتئینای سمی رو هم در مغز نابود می کنه که به شکل توده درآمده و فراموشی رو ایجاد می کنن. تولید دارویی که بتونه مریضی فراموشی رو درمان کنه، یکی از رقابتای این سالای محققان دنیاست تا بتونن تعداد خیلی از مبتلایان رو درمان کنن.
حدود ۸۵۰ هزار مریض گرفتار به فراموشی در انگلیس هست که پیش بینیا نشون دهنده اون هستش که این تعداد تا سال ۲۰۲۵ به یه میلیون می رسه. داروی NTRX-07 با حفظ سلامت نورونای عصبی و سلولای زایشی در مغز، التهاب ایجاد شده بر اثر مریضی رو کاهش داده و فراموشی رو درمان می کنه. یکی از ویژگیای اصلی مریضی فراموشی، رشد عجیب خوشهای پروتئینی موسوم به پلاکای آمیلوئیدی و بسته های درهم پیچیده رشته های عصبی در مغزه.

این تغییرات علاوه بر ایجاد التهاب، به اعصاب هم آسیب وارد می کنن که درآخر کاهش حافظه، زوال عقل و مشکل حواس رو به دنبال داره. داروی NTRX-07 اندازه پروتئین موسوم به SOX2 رو که نقش مهمی در تشکیل نورونای عصبی جدید دارن، زیاد می کنه و به این شکل از مغز افراد در برابر فراموشی مراقبت می کنه. در موشایی که با NTRX-07 تحت درمان قرار گرفتن، اندازه پروتئین SOX2 در حد نرمال موند.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *