مطالعه رابطۀ بین تأمین مالی از محل افزایش سرمایه و بازده سهام شرکت‌های بورس 

قسمتی از متن پایان نامه :

.

تعریف ریسک

بطور کلی عدم اطمینان یا قطعیت در مورد دریافت عایدات آتی را ریسک می­گویند. به بیانی دیگر، هرگاه احتمالاتی را به دریافت­های آتی مربوط به سرمایه­گذاری خاصی نسبت دادیم،  سرمایه­گذاری مزبور با خطر همراه می باشد. عوامل بسیاری را می­توان نام برد که در عدم اطمینان عایدات آتی تأثیر دارند:چرخه­های تجاری، اوضاع سیاسی، تورم و بسیاری از عوامل دیگر(جهانخانی، 1374، ص21)[1].

 

الف)ریسک تجاری

به این نوع ریسک، ریسک فعالیت نیز می­گویند و عبارت می باشد از نوسان در عایدات شرکت این نوسان تابعی می باشد از عوامل زیر:

1-الف)نوسان تقاضا:

 با مثبت بودن سایر عوامل، نوسان بیشتر در تقاضا برای کالاهای ساخته شده توسط یک شرکت، برابر خواهد بود با ریسک تجاری بیشتر برای آن شرکت.

2-الف)نوسان قیمت کالا:

شرکتی که هر چه تغییرات و نوسان در قیمت کالاهایش بالا باشد در مقایسه با شرکت دیگری که هر چه تغییرات و نوسان در قیمت کالاهایش کمتر می باشد، از درجه ریسک تجاری بالایی برخوردار خواهد بود.

3-الف)نوسان هزینه تولید:

می­تواند ناشی از تغییراتی باشد که در هزینه عوامل تولید ایجاد می­گردد، مثلاً بالا بودن نرخ دستمزد از سوی وزارت کار و یا تغییرات قیمت مواد اولیه مورد نیاز.

4-الف)تکنولوژی و فرآیند تولید ( درصد هزینه­های ثابت در کل هزینه­ها ):

شرکت برحسب اینکه چه نوع تکنولوژی و چه نوع فرآیندی را در زمان اجرای پروژه­هایش انتخاب کرده می باشد، هزینه­های ثابت متفاوتی خواهد داشت مثلاً اگر شرکتی از رباط ها و ماشین های الکترونیکی بهره گیری کند، هزینه ثابت بیشتری خواهد داشت و هر چه هزینه ثابت بیشتر باشد ریسک بیشتر می باشد. اگر شرکتی عمده­ترین هزینه­هایش متغیر باشد کمتر متضرر خواهد گردید، یعنی در موقع کاهش فروش به راحتی می­تواند هزینه­های ثابت خود را پوشش دهد برخلاف حالت عکس آن. بر همین اساس و به علت بالابودن هزینه­های ثابت، شرکتهای غربی در روش بازاریابی بر بالا نگه داشتن فروش تأکید و سرمایه­گذاری می­نمایند. هزینه­های ثابت یک عامل اساسی در ریسک تجاری می باشد زیرا موجب افزایش درجه اهرم عملیاتی می­شوند.

5-الف)دسترسی به مواد اولیه :

شرکتهایی هستند که مواد اولیه در کنار کارخانه آنها وجود ندارد و زیرا امکان دسترسی به مواد برای آنها کمتر و محدودتر می باشد لذا از ریسک بالایی برخوردارند.

نحوه اندازه­گیری ریسک تجاری بدین شکل می باشد که با داشتن اطلاعات تاریخی گاهی می­توان از طریق محاسبه انحراف معیار فروش یا سود عملیاتی سالهای قبل، ریسک تجاری را اندازه­گیری نمود (جهانخانی ،1371،ص20 )1.

پس به طورکلی این نوع خطر (خطر تجاری) به دو عامل مربوط می­گردد :

الف- اطمینان نداشتن نسبت به فروش شرکت یعنی نوسان حجم و قیمت فروش و نوع کالاهای عرضه شده برای فروش.

هر گاه نوسان فروش افزایش یابد خطر تجاری افزایش می­یابد.

ب- حــجم هزینه­هـای ثابت عملیاتی ( درجه اهرم عملیاتی ) که تابعـی از حـجم دارایی­های ثابـت (ماشین آلات و تأسیسات) می باشد.

هر گاه درجه اهرم عملیاتی افزایش یابد، (سرمایه­گذاری در دارایی­هایی ثابت افزایش یابد) خطر تجاری افزایــش می یابد.

 

سایت منبع

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 

اهداف پژوهش عبارتند از:

الف- طراحی ساختار مطلوب در مورد بهره گیری از وام یا انتشار سهام با در نظر داشتن وضعیت فعلی بازار سرمایه ایران.

ب- تأثیر انتشار سهام و اخذ وام بر بازده و ارزش سهام شرکتهای پذیرفته شده در بازار بورس اوراق بهادار.

هرون و لی به مطالعه تاثیر روش های مختلف انتشار سهام جهت تامین مالی، مانند عرضه های اولیه (IPO)، عرضه های ثانویه و عرضه حق تقدم خرید سهام بر عملکرد عملیاتی پرداختند. آن ها دریافتند شرکت هایی که در عرضه اولیه، سهام را بطور منظم ارائه می کنند، بهبودهایی در عملکرد عملیاتی پیرامون عرضه سهام دارند. به گونه کلی، این پژوهش نشان می دهد که عملکرد عملیاتی به اندازه زیادی با نوع تامین مـالی شرکـت رابطـه دارد(هرون و لی ، 2004،ص 632-605)[1].

چی و پجت تغییرات عملکرد عملیاتی شرکت های چینی پس از عرضه اولیه سهام و ارتباط بین عملکرد عملیاتی و بازده این شرکت ها را مورد مطالعه قرار دادند. یافته ها حاکی از آن بود که عرضه اولیه سهام موجب کاهش قابل ملاحظه در قابلیت سودآوری، نرخ رشد فروش و کارایی شرکت می گردد؛ همچنین، شرکت هایی که قبل از عرضه اولیه سهام، بازده دارایی بالاتری داشتند، کاهش بیشتری در عملکرد بعد از عرضه اولیه سهام را تجربه کردند(چی و پجت ، 2006،ص 28)[2].

چنگ و همکاران به مطالعه ارتباط نظام راهبری شرکت و عملکرد عملیاتی بعد از عرضه اولیه سهام در شرکت های چینی پرداختند. شواهد نشان داد که این شرکت ها عملکرد عملیاتی بهتری قبل از عرضه اولیه سهام نسبت به صنایع مشابه داشتند. هرچند، در دوره بعد از عرضه اولیه سهام، سهامداران اصلی دستکاری سود از طریق مبادلات با اشخاص وابسته را متوقف کردند                   (چنگ ، 2005،ص 267-237)[3] .

[1] . Heron, & Erik Lee,2004,p605-632

[2] . Chi, Jing & Carol Padgett,2006,p28

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

[3] . Cheng, Peng,2005,p237-267

پایان نامه مطالعه رابطۀ بین تأمین مالی از محل افزایش سرمایه و بازده سهام شرکت‌های بورس

پایان نامه مطالعه رابطۀ بین تأمین مالی از محل افزایش سرمایه و بازده سهام شرکت‌های بورس

پایان نامه - تز - رشته حسابداری