افزایش خطر ابتلا به سرطان با چاقی | بیماری

: افزایش خطر دچار شدن به سرطان با چاقی

: چاقی مشکلات بسیار خطرناکی واسه فرد چاق داره، از خطرناک ترین مشکلات چاقی میشه دچار شدن به سرطان رو نام برد. با زیاد شدن وزن تغییراتی در هورمونا و کارکرد سیستمای جور واجور بدن به وجود میاد. در این مقاله از دکتر سلام در مورد دچار شدن به سرطان با چاقی اطلاعاتی رو آماده کردیم. پیشنهاد می کنیم که حتما این مقاله رو بخونین. با ما همراه شید.

دکتر آذر فانی پاکدل گفت: چاقی یا افزایش بافت چربی در بدن باعث تغییرات هورمون و کارکرد سیستمای جور واجور بدن می شه و براساس آمار کشورای غربی ۲۰ سرطان شایع با چاقی در ارتباطه.

ایشون با اشاره به بیشترین سرطانایی که با چاقی رابطه دارن، اضافه کرد: به ترتیب سرطان روده بزرگ، سرطان پروستات، سرطان رحم، سرطان کلیه، سرطان مری(نوع آدنوکارسینوم)، پانکراس و چندین سرطان دیگه در مورد چاقی هستن.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد رابطه چاقی با سرطان رو شناخته شده دونست و گفت: کارکرد اون هنوز به طور کامل شناخته شده نیس مکانیسمای احتمالی، هورمونای رشدالتهاب و هورمونای جنسی هستن.

استاد فانی پاکدل اضافه کرد: تجمع زیادتر از اندازه چربی در بدن باعث افزایش سطح انسولین و بقیه هورمونای رشد و باعث افزایش زیادتر از اندازه سلولها، تغییر در سلولها و در آخر سرطان می شه.

ایشون با اشاره به کارکرد التهاب هم گفت: افزایش سلولهای چربی باعث افزایش مرگ و میر این سلولها، افزایش التهاب در این ناحیه و تحریک سلولهای بدن به افزایش زیادتر از اندازه می شه که خود می تونه باعث ایجاد سرطان شه.

دکتر فانی پاکدل هورمونای جنسی رو کارکرد سوم گفت و اضافه کرد: در زنان یائسه استروژن در بافت چربی تولید می شه هرچه بافت چربی بیشتر باشه استروژن بیشتر تولید می شه که موجب تحریک رشد زیادتر از اندازه سلولهای پستون و رحم می شه و خطر این دو سرطان زیاد میشه.

ایشون گفت: بافت چربی بافت مرده ای نیس بلکه این بافتا فعال هستن و متابولیسم سلولهای بدن رو کنترل می کنن و پیامای داغون کننده به همه بافتای بدن می فرسته .

استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه نه فقط اندازه چاقی بلکه طول مدت سالهای چاقی در تاثیرگذاری آسیبای چاقی بر بدن اثر میذاره، اضافه کرد: چاقی شکمی(بدن سیبی شکل) آسیب بیشتری بوجود میاره خصوصا در سرطانای روده بزرگ، کلیه، مری، پانکراس و پستون رابطه بیشتری داره.

.

منبع : hidoctor.ir

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

  • مطالب در رابطه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *