افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۱ درکودکان مبتلا به عفونت آنتروویروسی | بیماری

پژوهشها نشون میده  دچار شدن به دیابت نوع ۱  ممکنه در بچهایی که به باکتری enterovirusگرفتار می شن ۴۸ درصد زیادتر از بقیه همسالانش باشه

 به گفته  محققان دلیل بروز دیابت نوع ۱ تعامل پیچیده استعداد ژنتیکی ، سیستم ایمنی و فاکتورهای زیست محیطیه. نویسندگان این مقاله می گن:عوامل زمینه  ساز ژنتیکی  در دچار شدن به دیابت  نوع ۱ مشخص شدن و دلایلی هست که نشون میده عفونت آنتروویروسی در دچار شدن به دیابت نقش داره از جمله این ویروسا میشه بهCoxsackievirus B ,Coxsackievirus A, poliovirusو echovirusاشاره کرد.

براساس یافته های تحقیق گذشته که در مجله Diabetologiaمنتشر شده کودکانی که به عفونتهای آنتروویروس گرفتار می شن ۴۸ درصداحتمال بیشتری واسه دچار شدن به دیابت دارن.

این تحقیق به وسیله دکتر Tsai Chung-Liو همکارانش از دانشگاه پزشکی چین درتایوان  انجام شد.

محققان واسه بررسی رابطه عفونت آنترویروسی (EV) و بعد اون دچار شدن به دیابت از اطلاعات ثبت شده درسیستم بیمه سلامت ملی تایوان استفاده کردن. اونا آمارشیوع  دیابت نوع ۱ رو در کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ سال دراین پایگاه اطلاعاتی درفاصله سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ و دچار شدن این آدما به عفونتای آنتروویروسی رو بررسی کردن.

بررسی این داده ها نشون داد گسترش دیابت نوع ۱ درمیون  کودکانی که به عفونتای EVگرفتار شده بودن ازگروهی که به این عفونتای ویروسی گرفتار نشده ان، بیشتره(۵.۷۳در برابر ۳.۸۹درهر ۱۰۰ هزار مریض درسال). اندازه گسترش دیابت در کودکان گرفتار به عفونت EV48 درصد بیشتر از کودکانی بودکه به عفونت EVگرفتار نشده بودن.

محققان می گن: کشورهایی مانند فنلاند و سوئد بالاترین اندازه دچار شدن به دیابت نوع ۱ رو در سراسر جهان دارن اما اندازه دچار شدن به عفونتهای آنتروویروسی در این کشورها بسیار پایینه پس  فاکتورهای ژنتیکی عامل اصلی بالا بودن دچار شدن به دیابت  نوع ۱ دراین کشورها حساب می شه. اما در مناطقی مانند آفریقا، آسیا و آمریکای جنوبی که گسترش دیابت نوع ۱ کم اما در حال رشده و گسترش عفونتای آنتروویروسی در این مناطق بالا هستش، فاکتورهای زیست محیطی مانند عفونت آنتروویروسی ممکنه  نقش حیاتی درافزایش دچار شدن به دیابت نوع ۱ در این  مناطق داشته باشه.

اونا اضافه می کنن: درتایوان که گسترش دیابت نوع ۱ تقریباً پایینه افزایش گسترش این مریضی در ده های گذشته می تونه بیشترً با گسترش اندمیک (بومی) تقریباً بالای عفونت آنتروویروسی در کودکان تایوانی در رابطه باشه چون در این  دوره وقتی  کوتاه جریان ژنی  و رانش  ژنتیکی اثر  بسیار کمی در دچار شدن به این مریضی می تونه به جا گذارد.

اونا نتیجه گیری می کنن  که در این مطالعه کوهورت گذشته نگر درسطح ملی، رابطه مثبتی بین دچار شدن  به دیابت نوع ۱ و عفونت EVپیدا کردن. محققان  می گن: استراتژیهای پیشگیرانه  مثل واکسیناسیون بر علیه عفونتهای EVمی تونه گسترش  دیابت نوع ۱ رو درتایوان و بقیه کشورای آسیایی کم کنه.

منبع-diabetestma

منبع : hidoctor.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *