افزایش خطر ابتلا به جنون با زندگی در نزدیکی محل های پرترافیک | بیماری

: مجله علمی ایران : متأسفانه با افزایش جمعیت و حمله افراد واسه شهر نشینی آلودگی هوا و ترافیک در اتوبانای شهرها بیشتر شده و خیلی از افراد مجبور هستن تا خونهایی در مکانای پر جمعیت و پر ترافیک داشته باشن. تحقیقات گذشته انجام شده نشون میده آدمایی که در محلای پر ترافیک زندگی می کنن بیشتر دچار خطر دچار شدن به شکلای جور واجور بیماریا به خصوص جنون هستن.

به گزارش msn، براساس آخرین تحقیقات انجام شده آدمایی که در نزدیکی بزرگ راه های پر رفت و اومد و پر ترافیک زندگی می کنن بیشتر از بقیه در خطر دچار شدن به دیوانگی با جنون قرار دارن. در واقع یکی از عوامل افزایش این خطر آلودگی هوا در نزدیکی این مکانای شلوغه.

در واقع از هر ده نفر گرفتار به فراموشی یه نفر به دلیل نزدیکی محل زندگی با مکانای شلوغ و پر ترافیک به این مریضی گرفتار شده.

یکی از محققان موسسه سلامت عمومی انتاریو، خاطر نشون کرده که افزایش جمعیت و شهر نشینی باعث شده که خیلی از مردم خونهایی نزدیک به محلای شلوغ و پر ترافیک داشته باشن و به خاطر همین بیشتر در برابر آلودگی هوا و سر و صدا قرار گیرند که این باعث افزایش خطر دچار شدن به جنون در این دسته از مردم شده. قبل از اینم محققان در تحقیقات خود رابطه بین کاهش منطقه تراکم ناحیه سفید مغز با آلودگی هوا و سر و صدای به وجود اومده به وسیله ترافیک رو نشون داده بودن. در واقع کاهش ناحیه سفید مغز باعث می شه که افراد قدرت درک خود رو از دست بدن. تحقیقات گذشته نشون دادن که ذرات ریز فلز که در اثر آلودگی هوا منتشر می شن، باعث کاهش بافت مغز آدم می شه.

مطالعه گذشته که یافته های اون در The Lancet هم منتشر شده نشون میده خطر دچار شدن به دیوانگی و جنون در آدمایی که در نزدیکی شاه راه های پر ترافیک زندگی می کنن بیشتر از ۱۲ درصد بیشتر از بقیه افراده.

این مطالعه روی بیشتر از ۶٫۶ میلیون فرد در طول بیشتر از یه دهه انجام شده. هر چند یافته های منتشر شده این تحقیق رابطه مستقیم بین آلودگی هوا و آسیب به مغز رو نشون نداده ان. بعضی از محققان فکر می کنن خطر دچار شدن به جنون در افراد می تونه مربوط به مشکلات تنفسی و قلبی افراد باشه که دارای سبک زندگی غلط  هستن. سبک زندگی غلط بیشتر در میان افراد شهر نشین رایجه تا آدمایی که خارج از شهرهای بزرگ زندگی می کنن.

به نظر یکی از استادان دانشگاه کالج لندن، آلودگی هوا در مکانایی مثل اتوبانای پر رفت و اومد معمولاً واسه سلامت عمومی افراد بسیار مضره و دقیق نمیشه گفت که یافته های حاصل از مطالعه گذشته نشون دهنده رابطه مستقیم ترافیک روی افزایش خطر دچار شدن به جنونه یا می تونه به عنوان دلیلی مؤثر ولی غیر مستقیم در خطر دچار شدن به دیوانگی در افراد شناخته شه. نتیجه مهم این تحقیق نشون دهنده اهمیت هوای پاکیزه در سلامت مردم س.

با وجود یافته های حاصل شده از مطالعه گذشته بعضیا از محققان عقیده دارن آدمایی که در نزدیکی اتوبانا و محلای پر ترافیک زندگی می کنن نباید بی جهت نسبت به یافته های این تحقیق نگران باشن.

یکی از محققان فعال در مورد عصب شناسی در دانشگاه کالج لندن عقیده داره که تحلیلای انجام شده روی یافته های مطالعه گذشته کمی پیچیده س و پس عوامل دیگری هم در کنار عامل زندگی در مکانای پر ترافیک قرار می گیرن که باعث افزایش خطر دچار شدن به جنون و دیوانگی در افراد می شن.

این مطالعه روی آدمایی که در بازه سنی ۲۰ تا ۸۵ سال قرار داشتن و در شهر انتاریو کانادا در بین سالای ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۲ زندگی می کردن انجام شده. در واقع واسه شناسایی این ادما از کد پستی اونا استفاده شده تا مشخص شه این افراد در نزدیکی محلای پر ترافیک زندگی کردن یا خیر. این افراد واسه تشخیص بیماریایی مثل پارکینسون، جنون و اسکلروز چند گانه مورد آزمایش قرار گرفتن.

در بازه وقتی که مطالعه در اون انجام شده بیشتر از ۲۴۳ هزار نفر از این افراد تحت آزمایش دچار جنون، ۳۱۵۰۰ دچار پارکینسون و ۹۲۵۰ نفر هم دچار اسکلروز چند گانه تشخیص داده شدن.

محققان رابطه خاصی بین دچار شدن به مریضی اسکلروز چند گانه و زندگی در محلای پر ترافیک پیدا نکرده ان اما جنون از بیماریای شایع در بین این دسته از افراد بوده. آدمایی که در ۵۰ متری این مکانای پر ترافیک زندگی می کنن ۷ درصد بیشتر از آدمایی که در محدوده مکانای پر ترافیک ولی دورتر زندگی می کردن در خطر دچار شدن به این مریضی بودن. هم اینکه خطر دچار شدن به جنون در آدمایی که در محدوده ۵۰ تا ۱۰۰ متری اتوبانای پر ترافیک زندگی می کردن در حدود ۴ درصد و این اندازه در آدمایی که در محدوده ۱۰۱ تا ۲۰۰ متری این اتوبانا زندگی می کردن در حدود ۲ درصد بوده.

آدمایی که در شهرهای بزرگ در محدوده ۵۰ متری اتوبانای پر ترافیک زندگی می کنن و محل زندگی شون رو در طول ۱۰ سال تغییر نداده ان ۱۲ درصد بیشتر از بقیه در برابر دچار شدن به این مریضی قرار دارن.

از طرفی محققان عواملی مثل ثروت، تحصیلات، اندازه سلامتی و همچنینی وضعیت اجتماعی افراد رو هم در این مطالعه مورد توجه قرار دادن. البته عوامل دیگری هم وجود دارن که می تونن روی اندازه خطر دچار شدن به مریضی جنون در این افراد اثر داشته باشه.

به نظر یکی از اعضای موسسه سلامت عمومی آدمایی که در مکان پر ترافیک زندیگی می کنن باید در هفته چند ساعت رو صرف دویدن، قدم زدن در مکانای با آب و هوای سالم و دوچرخه به جز کنن. با این کار خطر دچار شدن به شکلای جور واجور مریضی ها به خصوص مریضی جنون در اونا کاهش پیدا می کنه.

 

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *