افزایش خطر ابتلا به بیماری های کلیوی با مصرف بیش از حد قند | بیماری

: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : شنبه, ۰۸ دی ۱۳۹۷ ۱۵:۵۳

تحقیقات نوین محققان دانشگاه جون هاپکینز نشون میده آدمایی که مقادیر زیادی نوشیدنیای شامل قند مصرف می کنن، خود رو در خطر شدید دچار شدن به بیماریای کلیوی قرار میدن. 

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری اسوشیتدپرس، در این تحقیقات با مطالعه بیشتر از ۳ هزار مرد و زن مشکی پوست در «می سی سی پی» مشخص شد آدمایی که بیشترین اندازه آب میوه ها و آب شیرین شده با قند رو مصرف می کنن، به اندازه ۶۱ درصد بیشتر از بقیه در خطر دچار شدن به بیماریای طولانی کلیوی قرار دارن.

 

با اینحال که محققان تونستن رابطه بین مصرف نوشیدنیای شامل قند رو با بیماریای کلیوی گرفتن کنن، هیچ رابطه علی و معلولی بین این دو شناسایی نشد.

 

با افزایش دیابت و فشار خون بالا در جهان، مریضی طولانی کلیه یا CKD ، یه رقابت مهم در بهداشت عمومی حساب می شه. این آسیب معمولا به کم خونی، ضعف استخوانی، آسیبای عصبی و در آخر به مشکل کلیه، بیماریای قلبی و مرگ زودرس منجر می شه.

 

کلیه اندامی لوبیا شکل و تقریبا به اندازه مشت بسته انسانه و درست زیر قفسه سینه قرار داره. کارکرد کلیه به زبون ساده، دفع زباله های بدنه. این عضو روزانه حدود ۲۰۰ لیتر خون تصفیه می کنه و از اون حدود ۲ لیتر آب اضافی و مواد زاید غربال می کنه که از راه مجاری ادارای دفع می شه. تنظیم فشار خون، تعادل الکترولیتی و تولید سلولای قرمز خون بردوش کلیه هاست. اگه کلیه ها یه روز وظایف خود رو به درستی انجام ندن، کارکرد بیشتر ارگانای بدن، مخصوصا قلب دچار مشکل می شه. شایع ترین علایم مشکل کلیه تهوع و استفراغ، کم شدن اندازه ادرار، تورم، به خصوص در ناحیه مچ پا و دور چشم، طعم نامطبوع در دهن و احساس بویی مثل ادرار در بازدم، خستگی طولانی، کاهش حافظه، ایجاد ضایعات پوستی، مشاهده کف در ادرار، مشاهده خون در ادرار، تنگی نفس و کاهش اشتها است.

 

براساس گزارش بنیاد ملی کلیه آمریکا (NKF)، از هر سه آمریکایی بالای ۳۰ سال، یه نفر در برابر مریضی طولانی کلیه قرار داره. براساس پیش بینی این بنیاد، تا سال ۲۰۳۰ میلادی، حدود ۱۶.۷ درصد از افراد بالای ۳۰ سال، به مریضی طولانی کلیه دچار می شن. در این گزارش اومده که احتمال بروز مریضی طولانی کلیه در گروه سنی ۳۰ تا ۴۹ سال بیشتره.

 

این نتیجه کار علمی قدم بزرگی در جهت تشخیص و درمان بیماریای کلیه و جلوگیری از مشکل و مرگ بر اثر اون هستش.

 

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Clinical Journal of the American Society of Nephrology منتشر شده.

 

 

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *