افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی با قلیان | بیماری

: افزایش خطر دچار شدن به بیماریای قلبی با قلیان

به گزارش گروه علمی ایرنا، آمارها نشون از کاهش سن مصرف قلیان در کشور دارن طوری که به گفته معاون درمان مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یافته های تحقیقات گسترش شناسی قلیان تو تهران نشون میده که ۱۷ درصد جمعیت بالای ۱۵ سال تو تهران قلیان مصرف می کنن.
افزایش مصرف این ماده دخانی در بین جوانان و نوجوانان، نگران کننده س طوری که در خیلی از اماکن عمومی و تفریحی تماشاگر گرایش تعداد خیلی از زنان و حتی دختران در سنین پایین به مصرف قلیان هستیم.
مصرف دخانیات دروازه مصرف مواد مخدره اما جوانان و نوجوانان خیلی راحت در بوستونا و امکان عمومی در کنار خونواده از قلیان استفاده کنن و حتی خونواده هایی که نسبت به مصرف سیگار فرزندان خود حساسیت دارن، نسبت به مصرف قلیان مخالفتی نشون نمی دن.
الان گسترش مصرف دخانیات در کشور ۱۴ درصده و ۲۷ درصد مردان و ۲.۵ درصد زنان ایرونی دخانیات مصرف می کنن.
دکتر فریدون نوحی رییس انجمن قلب و عروق ایران روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا از سبک غلط زندگی ایرانیا به عنوان شایع ترین دلیل بروز بیماریای قلبی نام برد و گفت: بیماریای قلبی عروقی در تموم دنیا شایع ترین بیماریه و در کشور ما گسترش بیشتری داره که دلیل اصلی اون روش و سبک زندگی اشتباه مردمه.
ایشون با بیان اینکه مجموعه عوامل خطر در ایرانیا بیشتره، اضافه کرد: چاقی، دیابت، فشارخون، چربی خون و مصرف سیگار و بقیه مواددخانی در ایران گسترش زیادی داره که کل این عوامل دلیل افزایش احتمال بروز بیماریای قلبی در بین ایرانیا شده.
نوحی توضیح داد: فشار خون، چربی خون و دیابت در بین افراد چاق گسترش بیشتری داره و آدمایی که سیگاری هستن احتمال خطر در اونا دو برابر نمی شه بلکه چند برابر می شه؛ از این رو تا وقتی که روش زندگی خود رو اصلاح نکنیم، شرایط بیماریای قلبی در کشور ما از این وضعیتی که در اون هستیم هم بدتر می شه.
ایشون گفت: مصرف مواد مخدر مخصوصا مواد مخدر نوظهور و صنعتی عامل خطر جدی بیماریای قلبیه. کلا در آدمایی که مواد دخانی مثل مخدر و غیرمخدر مصرف می کنن، شانس بیماریای قلبی سه برابر می شه و هرچه جوانتر باشن، این احتمال بیشتر می شه.
رییس انجمن قلب و عروق ایران در مورد موادمخدر سنتی هم گفت: بعضی وقتا بعضی تصور می کنن واسه آرامش درد می تونن از این نوع موادمخدر استفاده کنن اما حالا ثابت شده تریاک خود یکی از عوامل خطر جدی بیماریای قلبیه.
علمی ** ۱۸۳۴ ** ۱۴۴۰ ** ۱۰۷۱

انتهای پیام /*

نوین ترین اخبار بخش سلامت رو در ایران استایل دنبال کنین

سلامت – پزشکی – دکتر – مریضی – درمان – قرص – نشونه ها – عوامل

.

منبع : iranstyle.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *