افزایش خشکی چشم با استفاده طولانی از موبایل | بیماری

: افزایش خشکی چشم با استفاده طولانی از موبایل

: مجله علمی ایران : اگه این روزا از خشکی چشم خود رنج می برید پیشنهاد می کنیم اندازه به کار گیری موبایل و برنامه های دیجیتالی خود رو در طول روز بررسی کنین چون تحقیقات نوین نشون میده، استفاده دراز مدت از موبایل می تونه خطر  دچار شدن به خشکی چشم رو زیاد کنه.

 در دنیای امروز که به کار گیری گوشیای هوشمند و  بقیه وسایل دیجیتالی همه گیر شده تعداد خیلی از کاربران با وجود اینکه از آسیبای به وجود اومده به وسیله خیره شدن به صفحه نمایش تلفنای هوشمند باخبر هستن، اما  بازم زمان زیادی رو واسه وبگردی، چرخ در شبکه های اجتماعی و یا بازی صرف می کنن. اما باید به طور جدی گفت که

جدیدترین مطالعه ای که در کره جنوبی انجام شده نشون میده در مقایسه با چیزی که بنظر میاد، استفاده دراز مدت از گوشی موبایل آسیب بیشتری واسه چشم داره.

طبق این گزارش که در مجله BMC Opthalmology منتشر شده، کودکانی که مدت زیادی رو واسه بازی، جستجو در شبکه های اجتماعی و اینترنت از راه تلفنای هوشمند می گذرونن، علائم دچار شدن به خشکی چشم در اونا بیشتره و اگه تلفنای هوشمند یه ماه در اختیار این کودکان نباشه، این علائم کم میشه.

مریضی خشکی چشم وقتی پیش میاد که چشما به اندازه کافی اشک تولید نمی کنن و در نتیجه قرمز، متورم و تحریک می شن. وقتی به صفحه نمایش خیره میشیم، کمتر پلک می زنیم یعنی لایه اشکی چشم ما خشک می شه و خطر دچار شدن به خشکی چشم بالا میره.

محققان واسه این مطالعه وضعیت ۹۱۶ کودک کره ای بین ۷ الی ۱۲ سال رو بررسی کردن.  پس از معاینه چشم اونا مشخص شد که ۶٫۶ درصد این کودکان گرفتار به خشکی چشم بودن که ۹۷ درصد اونا به طور میانگین بیشتر از ۳ ساعت در روز از تلفنای هوشمند استفاده می کردن.

اما ۵۵ درصد کودکان شرکت کننده در این تحقیق روزانه تنها ۳۷ دقیقه از تلفن هوشمند استفاده می کردن و هیچ علامتی مربوط به خشکی چشم نداشتن.

تحقیقات نشون میده که خستگی دیجیتالی چشم یا احساس ناراحتی جسمی که پس از دو ساعت کار دائمی با صفحه های نمایش دیجیتالی خودشو نشون می ده، در بین بزرگسالان و کودکان رو به زیاد شدنه.

محققان براساس این مطالعه پیشنهاد می کنن که مدت به کار گیری صفحه نمایش در طول روز نباید به اندازه ای باشه که به سلامت آسیب برسونه؛ هم اینکه یه ساعت قبل از خواب و بیشتر از دو ساعت دائمی در طول روز نباید از صفحه نمایش هیچ دستگاهی استفاده کرد.

 

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *