افزایش حس گرسنگی و چاقی با مصرف نوشابه های گازدار | تغذیه سالم

افزایش حس گرسنگی و چاقی با مصرف نوشابه های گازدار

تغذیه

متأسفانه نوشابه در بین ایرانیان پرطرفدارترین نوشیدنی هستش و کنار گذاشتن اونا از وعده های غذایی غیرممکن به نظر می رسه.

این در حالیه که با ورود و عرضه شکلای جور واجور نوشابه های رژیمی و بدون قند، معدود آدمایی هم که از ترس جانشون از خیر مصرف نوشابه گذشته بودن، دوباره به سمت این نوشیدنی داغون کننده جذب شدن. مطمئناً شمام در اینکه مصرف شکلای جور واجور نوشابه ها مشکلات سوئی بر بدن داره، شکی ندارین ولی بیشتر، این طعم نوشابه س که بر ترس از بروز مشکلات اون پیروز میشه.

حبابای موجود در نوشابه که به وجود اومده به وسیله گازدار بودن اون هستش، با چاقی مصرف کنندگان رابطه مستقیمی داره، چون گازای موجود در نوشابه باعث تولید هورمون گرلین در بدن یم شه که این هورمون احساس گرسنگی و اشتا رو در بدن زیاد می کنه.

بر همین پایه تحقیقاتی برروی موشا انجام شد که طی این تحقیقات به چار موش چهار نوشیدنی متفاوت دادن که این نوشیدنیا شامل آب، شیر، آب میوه و نوشابه گازدار بوند.

یافته های این تحقیقات نشون داد موشی که نوشابه مصرف کرده در طول بازه وقتی یه هفته نسبت به بقیه موشا بیشتر زیاد شدن وزن داشته و تمایل اون واسه خوردن مواد غذایی به دلیل ترشح هورمون گرلین بیشتر بوده.

محققان این تحقیقات رو به آدما هم گسترش دادن و سطح گرلین موجود در خون دانش آموزان رو بعد از مصرف نوشابه های گازدار سبک و سنگین کردن و به این نتیجه رسیدن کسائی که اندازه گرلین موجود در خون این افراد نسبت به علم آموزانی که آب معدنی خورده بودن شش برابر بود.

نوشابه های گازدار به نسبت آبای گازدار هم سطح گرلین رو تا سه برابر در بدن آدمایی مصرف کننده زیاد می کنن.

مناسب ترین PH واسه بدن PH خنثیه؛ اندازه بالای اسیدیته در نوشابه های گازدار باعث افزایش اشتا و در آخر موجب چاقی بیشتر از اندازه می شه؛ از طرفی دیگه گاز موجود در نوشیدنیای گازدار هم منتهی به چاقی می شه؛ گاز هم موجب افزایش اشتها می شه و این نوشیدنیا چه رژیمی باشن، چه غیر رژیمی در هر دو حالت باعث چاقی می شن.

نتیجه آزمایشات روی موشایی که به اونا نوشیدنیای گازدار داده شده، نشون میده، مصرف این نوع نوشیدنیا موجب بالاتر رفتن سطح هورمون گرسنگی می شه.

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *