افزایش حساسیت به لمس | بیماری

آدمایی که گرفتار به آلوداینیا (allodynia) هستن، بیشتر از درد یا حساسیت حتی به محرکای غیر دردناک که می تونه به معنی کمی لمس کردن باشه، شاکی هستن. این مقاله فهرستی از عوامل تأثیرگذار بر این آسیب رو جفت و جور ساخته.
بزرگترین عضو بدن یعنی پوست ما بخشی از سیستم یا دستگاه پوششی بدن آدم هستش. این سیستم هم اینکه مو، ناخن، و غدد برون ریز رو شامل می شه. پوست، بدن رو از شکلای جور واجور آسیبهای جور واجور مراقبت می کنه. با این حال، می تونه به دلیل تروما و یا قرار گرفتن در برابر مواد محرک موجود در محیط آسیب ببینه. بعضی وقتا، مصرف موضعی بعضی اجناس آرایشی و بهداشتی و یا تماس با بعضی از اجناس (مواد شوینده یا مواد شیمیایی) می تونه اثر بد بر پوست داشته باشه. پوست به دلیل مختلفی تحت اثر قرار میگیره. معمولاً، مشخصه مشکلات پوستی، تغییر در رنگ و بافت پوسته. روی پوست فرد گرفتار ممکنه بثورات، تاول، لکه، برآمدگی، و چیزای دیگه ای به جز اینا ایجاد شه. دیگه علائم می تونه شامل احساس درد در اثر دست زدن به قسمت متأثر باشه.

چه زمان پوست نسبت به لمس حساس می شه

افراد گرفتار به آلوداینیای مکانیکی یا لمسی بیشتر در مورد اینکه پوستشون در زمان لمس شدن دردناک یا حساسه، شاکی هستن. اصطلاح «آلوداینیا از دو واژه állos و odúnē، که به «درد دیگه یا درد متفاوت» ترجمه می شن، جدا شده. مشخصه این مریضی درد به وجود اومده به وسیله محرکیه که معمولاً باعث تحریک و یا درد نمی شه. و به آلوداینیا لمسی و یا مکانیکی (درد با لمس شروع می شه)، آلوداینیا مکانیکی استاتیک (دردی که با لمس یا فشار ملایم ایجاد شه)، آلوداینیا دینامیکی مکانیکی (دردیه که با لیف زدن پوست ایجاد می شه)، و یا آلوداینیا گرمایی (دردی که با محرکای سرد و گرم احساس شه) طبقه بندی می شه. در بخش زیر فهرستی از عوامل مؤثر در افزایش حساسیت پوست نسبت به لمس آورده شده:

نوروپاتی

اصطلاح «نوروپاتی» به آسیبای عصبی اشاره داشته و می تونه موجب افزایش حساسیت پوست شه. «نوروپاتی محیطی»، اصطلاحیه که مشخصه اون آسیب به اعصاب محیطیه. وقتی که اعصاب حسی آسیب می بینن، می تونن موجب بوجود اومدن حس سوزن سوزن در پوست، سوزش و یا درد شدید در انداما، بی حسی، یا کاهش توانایی احساس درد و یا تغییر درجه گرما گردند. که این می تونه مشکلات به وجود اومده به وسیله دیابت یعنی مریضی که مشخصه اون افزایش قند خون است، باشه. تروما و یا کمبود ویتامین B هم می تونه به آسیب عصبی منجر شه، که به نوبه خود فرد رو نسبت به درد حساس کرده و یا احساس سوزن سوزن شدن در پوست رو بوجود میاره.

میگرن

میگرن یه سردرد عروقیه که دردی ضرباندار تو یه طرف سر رو داره. هم اینکه موجب افزایش حساسیت به نور می شه. و هم می تونه آلوداینیا رو ایجاد کنه. افراد گرفتار به میگرن بیشتر از دردی که به هنگام شونِه کردن مو و یا مالیدن مرطوب کننده به بدن ایجاد می شه، شاکی هستن. معمولاً در این وضعیت، پوست سر، صورت و یا گردن تحت اثر قرار می گیرن.

هرپس زوستر / زونا

ویروس واریسلا زوستر (آبله مرغان ـ زونا) (Varicella Zoster Virus) عامل مریضی زای آبله مرغان هستش. وقتی که فردی در برابر این ویروس قرار میگیره، ویروس وارد بدن شده و در بافت عصبی نزدیک به مغز و نخاع به صورت غیرفعال به طور موقت باقی می مونه. این ویروس با استرس یا فشار عصبی دوبارهً فعال می شه. آدمایی که سیستم ایمنی شون ضعیف شده، در خطر بیشتری به جهت دچار شدن به زونا قرار دارن. وقتی که این ویروس دوباره فعال می شه، در امتداد مسیرهای عصبی به سمت پوست حرکت می کنه. که موجب افزایش نشونه هایی مانند درد، احساس سوزش، بی حسی، افزایش حساسیت پوست، و ایجاد جوش یا دانه تو یه طرف از بدن می شه. پس از اون، تاولایی پر از مایع تشکیل می شن که از هم باز شده و کبره می بندن. زونا یا هرپس زوستر فقط در آدمایی که قبلاً گرفتار به آبله مرغان شدن، اتفاق می افته. در بعضی موارد، پوست مدتها پس از پنهون شدن تاولا، نسبت به لمس حساس یا دردناک باقی می مونه. این وضعیت نورالژی پس از هرپس نامیده می شه.

فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا بیماریه که مشخصه اون ایجاد نقاطیه که نسبت به فشار حساس هستن. نقاط حساس به لمس نواحی حساس زیر سطح پوست دور و بر مفاصل گردن، شونه ها، پشت، باسن، بازوها، و ساق پاها هستن. این نقاط حساس وقتی که با انگشت بر اونا فشار وارد شه، به درد میان. دلیل دقیق این آسیب نامعلوم س. مشخصه اون درد طولانی بدن، خستگی عضلانی، درد عضلانی، مشکل خواب، و آلوداینیا هستش.
مریضیای دمیلینه کننده (از بین برنده میلین)
اینا مریضیایی هستن که در اونا غلاف میلین که سلولای عصبی رو می پوشونه، آسیب می بینه، در نتیجه دلیل به وجود اومدن علائم زیادی مانند پارستزی (احساسای غیر طبیعی پوستی)، بی حسی (از دست دادن حس) دایسستژیا (dysesthesia) ( مشکل در حس لامسه)، نورالژی یا درد عصب سه قلو ، آلوداینیا، هایپرپاتیا (سطوح بزرگ نمایی آمیز درد که به وسیله محرکهای درد به وجود اومده ان)، و چیزای دیگه ای به جز اینا می شه.

لامسه دفاعی

لامسه دفاعی یه مشکل پردازش حسیه که می تونه به حساسیت شدید نسبت به حسای مربوط به لمس، دما، و درد منجر شه. این یه مشکل عصبیه که در اون اعصاب حسی در مغز، سیگنالای نامناسبی رو دریافت و ارسال می کنن، که به نوبه خود موجب ایجاد حس بزرگ نمایی آمیز از لمس پوست می شه.
پس، پوست به دلایل زیادی می تونه دردناک یا نسبت به لمس حساس شه. بعضی از این دلایل و شرایط می تونن از وجود خطرناکی نشأت گرفته باشن. پس، آدمایی که در جواب به محرکی که معمولاً موجب ایجاد درد نمی شه، دچار درد و افزایش حساس پذیری پوست می شن، باید کمکای پزشکی رو دریافت کنن.
سلب مسئولیت: اطلاعات ارائه شده در این مقاله فقطً جنبه آموزشی داشته و نباید به خاطر جانشین پیشنهادای دکتر متخصص در نظر گرفته شه.

منبع : راسخون

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *