افزایش توانایی مغز با ورزش هوازی | بیماری

: مجله علمی ایران : بدنبال افزایش توانایی و کارایی مغز خود هستین؟ یه مطالعه نوین پیشنهاد می کنه که ممکنه  ورزش  هوازی به شما کمک کنه.

محققان فهمیدن که شرکت کنندگانی که چهار بار در هفته به مدت شش ماه ورزش هوازی انجام دادن نسبت به شرکت کنندگانی که ورزشای کششی در همین زمان انجام دادن توده مغزشون بیشتر زیاد شده.

مکس وینترمارک، پروفسور رادیولوژی در دانشگاه استنفورد که در تحقیقات نبوده میگه:” این نوع نتیجه همیشه تشویق کننده س، مخصوصا چون مطالعه نه فقط تغییرات رو در توده مغزی بلکه در کارکرد ادارکی هم نشون می هد.

در این مطالعه، محققان، ۳۵ بزرگسال که مشکل شناختی ناچیز داشتن مورد بررسی قرار دادن، در نظر گرفته شد که جایگاهی میونه نابودی شناختی طبیعی با افراد سالخورده و وضعیتای خیلی بد تر مثل جنون شرکت داده شن. محققان ۱۶ بزرگسال با میانگین سنی ۶۳سال رو واسه ورزشای هوازی تعیین کردن، و ۱۹ نفر که میانگین سنی اونا ۶۷ سال بود رو واسه ورزشای گروهی کششی تعیین کردن.

شرکت کنندگان هم اینکه تحت آزمایش ام آر آی، اسکن مغزی در اول و انتهای شش ماه تحقیق قرار گرفتن. اسکنای ام آرآی با به کار گیری میدانای مغناطیسی و امواج رادیویی عکسایی از اندامای پیچیده ای مانند مغز ایجاد می کنن. علاوه بر این، محققان شرکت کنندگان رو واسه اینکه فهمیده باشن ورزشا روزمره کارکرد شناختی اونا رو تحت تاثیر قرار داده یا نه مورد آزمایش قرار دادن.

طبق تحقیقات نتیجه نشون داد که همه بزرگسالان مقداری افزایش در توده مغز یا ماده خاکستری داشتن، که یه جور رشته های مغزی هستن که عملکردهایی مانند پردازش اطلاعات و کنترل ماهیچه ها رو دوش اون  هاست.

اما شرکت کنندگانی که در گروه ورزشای هوازی بودن افزایش خیره کننده توده مغز رو در بعضی نواحی، شامل جسم پنبه ای (توده بافتای سپیدی که دو نیمکره مغز رو به هم در رابطه می کنه) نشون دادن، و در واقع، شرکت کنندگان گروه ورزشای کششی کاهش توده ای در نواحی مغزی رو نشون میده که اطلاعاتی رو از نواحی مغزی که مسؤل فکر کردن و آگاه شدن هست رو حمل می کنه.

علاوه بر این، شرکت کنندگان در گروه ورزشای هوازی پیشرفتایی رو در عملکردهای اجرایی بعد از شش ماه نشون دادن، در حالیکه در گروه دیگه این نتیجه بدست نیومد. عملکردای اجرایی شامل تواناییا یی مانند حافظه کار اومد، حل مشکلات و دلیل آوردن می شه.

محققان گفتن یافته های اعلام می کنه که دخالت ورزشای هوازی بیشتر از ورزشای کششی می تونه از توده های مغزی کسائیکه از مریضی مشکل شناختی ضعیف رنج می برن مراقبت و حتی اونا رو بهتر کنه. این موضوع با در نظر گرفتن کسائیکه در برابر مریضی فراموشی هستن فوق العاده س که امروزه بر ۵ میلیون آمریکایی اثر میذاره.

وینترمارک به سایت علم زنده گفته: “این تقریبا یه مطالعه کوچکه، و یقینا باید در گروهی بزرگتر تایید شه.” در هر صورت اطلاعات بدست اومده به تشکیل تحقیقات بیشتر در مورد تغییرات مربوط به مغز بوسیله ورزشای متفاوت کمک می کنه.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *