افزایش تعداد سلول های بنیادی جنین با ویتامین D | بیماری

طبق یافته گذشته محققان، ویتامین D موجب افزایش تعداد سلولای بنیادی در طول رشد جنین می شه.

تحقیقات محققان هاروارد نشون میده قرار گرفتن کوتاه مدت در برابر ویتامین D بر تعداد سلولای بنیادی در بندناف آدم و جنین گورخرماهی تاثیر میذاره.

اونا به این نتیجه رسیدن اندازه ویتامین D در طول رشد جنین نقش مهمی در پیشگیری از شروع مشکلات خونی در سالای آینده عمر داره.

آکا ایران: کمبود ویتامین D بر بیشتر از یه میلیارد نفر در سطح جهان تاثیر میذاره و مشخص شده کودکان متولدشده با کمبود شدید ویتامین D بیشترً دارای مشکلات خونی مثل کم خونی (آنمی) و تعداد پلاکتای پایین خون هستن.

تریستا نورث، سرپرست تیم تحقیق، در این باره میگه: «یافته های یافتهامون به روشنی نشون میده که نبود مصرف کافی ویتامین D می تونه موجب تغییر در چگونگی تشکیل سلولای بنیادی خون شه. ویتامین D عکس العمل مستقیم به سلولای بنیادی خون داره و بر کارکرد این سلولا از دید افزایش و زنده موندن تاثیر داره.»

نورث و همکارانش به این نتیجه رسیدن هم در آدم و هم در گورخرماهی، ویتامین D بر سیگنالای التهابی که به کنترل تشکیل سلولای بنیادی خون کمک می کنن، تاثیر میذاره. اونا به این نتیجه رسیدن وقتی قرار گرفتن در برابر ویتامین D متوقف می شه، سلولای کمتری هم تشکیل می شه.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *