افزایش ترشح هورمون استرس با گرم تر شدن هوا | بیماری

: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : یکشنبه, ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۹:۳۱

مطالعه نوین محققان نشون میده در فصل تابستون ترشح هورمونای استرس در بدن به مراتب بالاتره. 

به گزارش مهر، کورتیزول که بیشتر به اون هورمون استرس میگن به تنظیم قند خون، نمک و مایعات بدن کمک می کنه. کورتیزول در طول شرایط استرس زا در جریان خون آزاد می شه.

 

این هورمون به کاهش التهاب کمک کرده و واسه حفظ سلامت عمومی بدن هم لازمه. معمولا اندازه هورمون کورتیزول موقع صبح به بالاترین اندازه می رسه و کم کم در طول روز کم میشه.

 

اندازه این هورمون در زمان عصر کم میشه تا الگوی خواب سالم حفظ شه. مریضی، بیخوابی و مصرف بعضی داروها می تونه بر ترشح اندازه کورتیزول تاثیر گذارد.

 

حال محققان دانشگاه پوزنان لهستان الگوهای فصلی اندازه کورتیزول رو در دانشجویان پزشکی کشف کردن.

 

تیم تحقیق گروهی از دانشجویان پزشکی دختر رو در دو روز جداگونه در فصل زمستون و دوباره دو روز متفاوت در فصل تابستون بررسی کردن. در طول مدت آزمایش، محققان هر دو ساعت یه بار نمونه بزاق دهن دانشجویان رو گرفته و اندازه کورتیزول و نشانگرهای التهاب در اونو اندازه گیری می کردن.

 

شرکت کنندگان در طول هر جلسه آزمایش، پرسشنامه ای در مورد زمان بندی خواب، نوع رژیم غذایی و اندازه فعالیت فیزیکی شون رو تکمیل کردن.

 

محققان به این نتیجه رسیدن اندازه کورتیزول در تاریخای مربوط به فصل تابستون به مراتب بالاتر بود. اما اندازه التهاب در بین فصول تغییر زیادی نداشت.

 

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *