افزایش بیماری‌ های قلبی در زنان شاغل | بیماری

اضطراب و استرس در محل کار، زنائی که کمتر از ۵۰ سال دارن رو در خطر دچار شدن به مشکلات قلبی قرار می دهد.

به گزارش بی بی سی، نتیجه تحقیقات محققان دانمارکی در مورد های محیطی و اشتغال حکایت از اون داره که فشار کاری بر زنان زیر ۵۰ تا ۶۰ سال اثر داغون کننده می گذارد. بر مبنای این تحقیق به خاص زنان پرستار در برابر دچار شدن به مشکلات به وجود اومده به وسیله اضطراب و استرس محیط کار قرار دارن.

بنیاد قلب انگلیس می گوید: آدمایی که در کار دچار استرس می شن باید تلاش کنن تا با تکیه به مثبت نگری عوامل استرس زا رو از خود دور کنن. دلایلی هم مبنی بر افزایش خطر دچار شدن به مشکلات قلبی به دلیل فشار کار در مردان هم هست اما به دلیل گسترش بیشتر اضطراب در زنائی که کار می کنن در این مطلب به تحقیق درباره این مسئله پرداخته شده.

در این تحقیق محققان درباره فشار کار در بیمارستان ها از بیشتر از ۱۲ هزار پرستار ۴۵ تا ۶۴ ساله سؤال کردن و وضعیت سلامت این افراد رو به مدت ۱۵ سال مورد بررسی قرار دادن.

طی این ۱۵ سال ۵۸۰ نفر از این پرستاران به دلیل دچار شدن به مشکلات موضعی قلبی، ۳۶۹ نفر از اونا به دلیل دچار شدن به آنژین و ۱۳۸ نفر دیگه به دلیل بروز سکته قلبی در بیمارستان بستری شدن. پس با مورد توجه قرار دادن فاکتورهای خطرناک مثل سیگار کشیدن و دیابت، محققان به این نتیجه رسیدن آنایی که دچار فشار کاری هستن ۳۵ درصد بیشتر از اون دسته از پرستارانی که می تونن فشارهای کاری رو تحمل کنن یا در کارشون فشار کمتری رو متحمل می شن در برابر دچار شدن به مشکلات قلبی قرار می گیرند.

اما وقتی که اونا یافته ها رو براساس سن و سال مورد بررسی قرار دادن، فهمیدن که مشکلات و مریضی های قلبی، زنان ۵۰ سال یا زیر ۵۰ سال رو بیشتر تهدید می کنه. محققان دانمارکی بیمارستان دانشگاه گلوستروپ می می گن: بر مبنای این تحقیق مشخص شد که سن دچار شدن به مشکلات قلبی در زنان پایین اومده. اونا می افزایند: به نظر می رسد که فشارهای به وجود اومده به وسیله کار، اثرات بسیار داغون کننده تری بر وضعیت سلامت زنان جوون تر می گذارد.

استرس قسمت طبیعی زندگی ما هستش. اما اگه زیادتر از اندازه مجاز باشه ممکنه به صورت بیمارگونه جلوه کنه و زندگی فرد رو به خطر اندازد. داشتن استرس کم می تونه با به وجود آوردن انگیزه شغلی و بهبود کارکرد افراد، مثبت و سازنده بکنه ولی درصورتی که استرس فرد زیاد شه نه فقط با اضطراب و افسردگی همراه هستش بلکه موجب وقوع مریضی های جسمی از جمله حملات قلبی، زخم معده و سکته می شه.

استرس و فعالیت شغلی زنان و وقت کمتری که اونا صرف سلامتی خود می کنن، علاوه بر احتمال بروز مشکلات قلبی در زنان زیر سن ۵۰ سالگی موجب پایین اومدن ایمنی بدن زنان و ابتلای بیشتر اونا به بعضی از مشکلات هورمونی می شه. جدیدترین یافته های علمی نشون می دهد که استرس نقش مؤثری در مشکلات هورمونی داره به طوری که می تونه موجب به هم خوردن نظم دوره های ماهانه در زنان شه و مشکلات دیگری در سنین بالاتر از جمله دچار شدن به مشکلات روحی و ناباروری رو به همراه داشته باشه.

آرش نهاوندی- همشهری

*

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *