افزایش امید بازگشت بینایی با ایمپلنت مغزی هاروارد | بیماری

: مجله علمی ایران : دانشگاه علوم پزشکی هاروارد در حال تست یه فناوری جدید در مورد ایمپلنتای مغزی هستن که بدون ایجاد زخم در بافت مغز کار گذاشته می شه تا به کمک اون بینایی افراد نابینا برگردونده شه.

به گزارش یو.هرالد، این ایمپلنت داده ها رو به مغز می فرسته و فرق اون با نمونه های حاضر اینه که آسیبی به بافت مغز نمیرسونه و ارتباطات الکتریکی موجود در مغز رو تغییر نمی ده.

این ایمپلنت از راه جمجمه روی سطح مغز قرار داده می شه و در اون از سیم پیچای میکروسکوپی استفاده شده که میدانای مغناطیسی قدرتمندی واسه القای الکتریسیته در قسمتای جور واجور مغز ایجاد می کنن.

الان تست حیوونی این ایمپلنتا روی میمونا داره انجام میشه که با به کار گیری اون سیگنالایی که چشم به مغز ارسال می کنه بوسیله این ایمپلنت بازآفرینی می شه. محققان امیدوارن با به کار گیری این ایمپلنت بتونن بدون داشتن سیگنالای ارسالی از چشم، حس بینایی افراد رو برگردونن.

  ویژگی مهم دیگری که در این ایمپلنتا هست اینه که کیفیت کارکرد اونا افت نمی کنه چون بر خلاف جریانای الکتریکی، میدانای مغناطیسی بافت مغز رو دچار تغییر نمی کنن.

با وجود اینکه محققان اعلام کردن هنوز راه زیادی واسه تست انسانی این ایمپلنتا باقی مونده، اما اگه تست حیوونی با موفقیت انجام شه قدم بزرگی واسه برگردوندن بینایی در افراد نابینا ورداشته می شه.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *