مقایسه تطبیقی نحوه محاسبه بهای تمام شده دام و شیر توسط سیستم های موجود در استان تهران 

قسمتی از متن پایان نامه :

.

متدولوژی حسابداری FADN:

در این بخش مهمترین جنبه داده های مالی ارائه شده توسط FADN مورد مطالعه قرار گرفته اند، علی الخصوص ارزشگذاری دارائیها، شناسائی درآمد، هزینه ها و شکل صورتهای مالی.

1-3 دارائیها و نحوه ارزشگذاری آنها

ماهیت صنایع کشاورزی و دامداری باعث می گردد ارزشگذاری موجودیهای آنها بر مبنای بهای تمام شده تاریخی کمی مشکل باشد.

زیرا این دسته از دارائیها دارای ماهیت بیولوژیکی هستند و شکل فیزیکی این دارائیها به مرور زمان تغییر می کند. به بیانی دیگر آنها قوی تر می شوند، رشد می کنند، چاق می شوند و غیره. به علاوه اندازه و تعداد آنها تنها وابسته به عملیات خرید و فروش نیست بلکه تولید مثل، مرگ و رشد نیز بر آنها تأثیر می گذارد.

بدین ترتیب اغلب دارائیهای موجود در یک مقطع زمانی خاص با زمان خرید تفاوت دارند و یا ممکن می باشد اصلاً‌ هیچگاه خریداری نشده باشند.

از این لحاظ می توان گفت دارائیهای مزارع و دامداریها با محصولات شرکتهای تولیدی مشابهت داشته و می توان به مقصود تخصیص بهای تمام شده آنها به بازده حاصله، از روش های هزینه یابی محصولات نیز بهره گیری نمود. اما معضلات موجود در تخصیص هزینه های مشترک در این گونه موارد، بسیار پیچیده تر از معضلات مشابه در محیطهای تولیدی می باشد و با اینکه چندین تن از محققین (بعنوان نمونه (پرز،1993)[1]،( لانای ،1967)[2] و(آلونسو،1991)[3] پیشنهاداتی برای حل اینگونه معضلات ارائه نموده اند، اما با این تفاصیل وضعیت تخصیص هزینه ها به دارائیها جنبه اختیاری دارد(کرلی،1987،ص89)[4].

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

در بسیاری موارد FADN برای ارزشگذاری دارائیهای غیر پولی از قیمت های بازار بهره گیری می کند. علی الخصوص موجودی های زنده (دام) به قیمت های اول و پایان دوره مالی انعکاس می یابند. ارزشگذاری زمین نیز بر اساس قیمت بازار زمین اجاره نشده ای که دارای ویژگیهای مشابه زمین مورد نظر از لحاظ جایگاه مکانی، کیفیت و نحوه بهره گیری باشد. پس از کسر هزینه های توسعه، انجام می گیرد.

دارائیهای ثابت قابل استهلاک نیز مانند ساختمان و ماشین آلات، به ارزش جایگزینی مبلغی که مزرعه دار

حاضر می باشد برای دارائی مشابهی بپردازد ارزشگذاری می شوند.

به همین ترتیب استهلاک نیز بر مبنای بهای تمام شده جایگزینی محاسبه می گردد. در صورتیکه ارزشهای جایگزینی قابل استخراج قابل اتکا نباشند، FADNهزینه های تحصیل را با شاخص ویژه قیمتها تعدیل و اعلام می نماید.

7-3 شناسائی درآمد

در مورد شناسائی درآمد : FADN رویکرد غیر معمولی را اتخاذ می کند زیرا درآمد در صنعت کشاورزی (که تحت عنوان «بازده» تلقی می گردد) بر اساس اندازه تولید سنجیده می گردد. مسئله دیگر این می باشد که به نظر : FADN کمک هزینه های مالی زمانی که اعطا می شوند جزو درآمد تحصیل شده محسوب می گردند. از طرف دیگر درآمدها (و هزینه های) غیر مرتبط با فعالیت مزرعه داری به هیچ عنوان ثبت نمی گردند.

طبق رهنمودهای FADN درآمدهای کسب شده از عملیات دامداری به صورت فروش به اضافه (یا منهای) افزایش (یا کاهش) در ارزش موجودی ها منعکس می شوند. بدین ترتیب محصولات تولید شده چه به فروش رفته باشند و چه فروخته نشده باشند جزو درآمد محسوب می گردند.

 

سایت منبع

[1].Perez, 1993

[2]. Launay,1967

[3]. Alonso,1991

[4]. Kroll ,1987,p89

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 

4-1اهداف پژوهش

هدف این پژوهش در مرحله اول مطالعه و تشریع دقیق نحوه محاسبه بهای تمام شده شیر ودام در ایران و در مرحله دوم تطبیق این محاسبات با اصول پذیرفته شده حسابداری و استانداردهای موجود می باشد. در نهایت پس از تطبیق روش های بکار گرفته شده در این دام داریها با استانداردهای موجود نقاط اشتراک و افتراق آنها مشخص شده، موانع احتمالی جهت تطبیق موارد افتراق یا استاندارد شناسایی می گردد.

با در نظر داشتن تحولات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی کشور طی سالهای اخیر و توجه مسئولین کشوری به بخش کشاورزی ودامپروری و همچنین حذف تدریجی سوبسید شیر و فرآورده های آن ضرورت ارائه یک سیستم حسابداری صحیح که اطلاعات مربوط به بهای تمام شده دام و شیر را از جهات کنترلی و تعیین قیمت فروش در اختیار مدیران قرار می دهد بیش از پیش احساس می گردد.

پایان نامه مقایسه تطبیقی نحوه محاسبه بهای تمام شده دام و شیر توسط سیستم های موجود در استان تهران

پایان نامه مقایسه تطبیقی نحوه محاسبه بهای تمام شده دام و شیر توسط سیستم های موجود در استان تهران

پایان نامه - تز - رشته حسابداری